Jak vybrat žehličku na vlasy?

Žehlička na vlasy dodá vašim vlasům lesk

Chystáte se na ples, večeři nebo prostě jen nemůžete zkrotit svou bujnou hřívu? Správně zvolená žehlička na vlasy si poradí s hrubými, jemnými i lámavými vlasy a dokáže víc než jen narovnávat. Vlnité vlasy vyhladí, rovné navlní a zplihlé nakrepuje.

  • Klára, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 9 minut

Typy žehliček na vlasy

Klasické

Klasická žehlička poslouží, v závislosti na šířce a tvaru žehlicích ploch, nejen k žehlení vlasů, ale i k jejich navlnění a natáčení.

  • Pokud chcete využívat obě možnosti rovnoměrně, zvolte model s úzkými rameny, které mají zaoblené hrany žehlicích ploch.
  • S úzkou žehličkou můžete pohodlně narovnávat i natáčet.
  • Jestliže plánujete vlasy jen žehlit, pak je nejlepší variantou model s širokými destičkami, s nímž bude vyhlazování vlasů rychlejší.

Žehličky na vlasy


S výměnnými nástavci

Žehličky s výměnnými nástavci mají široké možnosti využití.

  • Ve výbavě nejčastěji najdete hladké žehlicí a vlnité krepovací destičky.
  • Některé modely nabízí také nástavce, s nimiž proměníte žehličku v kulmu či kartáč na tepelnou úpravu vlasů.
  • Čím bohatší výbavu bude vybraný model mít, tím větší možnosti při tvorbě účesů získáte.

Krepovačky

  • Krepovačky jsou speciální žehličky, které vlasy nevyrovnají, ale upravují je do miniaturních vlnek tak, aby nabyly na objemu.
  • Rychlost krepování závisí na šířce krepovacích destiček a na množství vlnek, které na jeden stisk zvládnou vytvořit.

Parní žehličky

Parní neboli napařovací žehličky jsou vhodnou volbou pro hrubé a kudrnaté vlasy, které by klasická žehlička nezvládla pořádně narovnat.

  • Žehlení pomocí páry je k vlasům šetrné, a dokonce lze s její pomocí aplikovat přípravky s keratinem přímo do struktury vlasu.
  • Vlasy díky tomu získají lesk a budou vypadat zdravěji.
  • Nevýhodou parních modelů je vyšší pořizovací cena.

Cestovní žehličky

Pokud si ani mimo domov nedokážete styling bez narovnaných vlasů představit, je dobré mít kromě klasické domácí žehličky na vlasy i menší cestovní variantu.

  • Nezabere moc místa, takže se vejde i do kosmetické tašky.
  • Můžete si ji tak snadno vzít s sebou na pracovní cestu nebo na víkendový pobyt.
  • Při výběru dbejte kromě rozměrů také na materiál žehlicích ploch, aby vlasy dostávaly správnou péči i na cestách.

Žehlicí kartáče

Žehlicí kartáče vlasy v jednom kroku narovnají a zároveň jim dodají objem, takže jsou vhodnou volbou pro jemné i husté vlasy.

  • Kombinují v sobě žehlicí plochu a kartáč na vlasy, který je u některých modelů vyměnitelný, takže si můžete zvolit typ štětin, jaký vám vyhovuje.
  • Nevýhodou žehlicích kartáčů je, že se s nimi nedají vytvořit vlny

Žehlicí kartáče

Na co se zaměřit při výběru

Při výběru žehličky jsou rozhodující vaše očekávání a typ vlasů, jaký máte. Tyto informace vám napoví při výběru konkrétního druhu žehlicích destiček, s rozsahem teplot i s volbou dalších užitečných funkcí.

Typ vlasů

Typ vlasů je alfou a omegou při výběru žehličky. Přímo ovlivňuje materiál a tvar žehlicích destiček, rozsah teplot a také ochranné funkce, jako jsou třeba ionizace či napuštění destiček oleji a pečujícími séry, které chrání slabé vlasy před vysušením. K narovnání hrubých a nepoddajných vlasů se hodí parní a titanové žehličky, jež bez problémů zvládnou i vysoké teploty. Jemné vlasy naopak potřebují citlivější péči a jsou pro ně vhodné spíš keramické žehličky

Keramické žehličky na vlasy

Titanové žehličky na vlasy

Účel žehličky

Jaká očekávání od žehličky máte, je vedle typu vlasů druhým nejdůležitějším faktorem při výběru. Pokud chcete vlasy jen narovnávat, oceníte model s širokými žehlicími destičkami, vlasy tak uhladíte mnohem rychleji. V případě, že vás kromě dokonale rovných vlasů lákají i vlny a lokny, vyberte si variantu s úzkými žehlicími ploškami, které mají zaoblené hrany. Dle libosti můžete vlasy natáčet i žehlit. Speciální kategorii pak tvoří krepovačky, jež vlasům dodají objem

Ergonomie a pohodlná manipulace

Důležitá je pro práci s žehličkou také její ergonomie a hmotnost. S lehkými žehličkami se v jedné ruce manipuluje pochopitelně mnohem pohodlněji. Dobře ergonomicky řešený model musí padnout do ruky tak, aby se pohodlně držel a manipulace s ním byla příjemná a intuitivní. Žehličky, které jsou vhodné pro tvorbu vln, by měly mít otočný kabel, aby se při vlnění vlasů nezamotával. K dobré ergonomii žehličky patří také plovoucí neboli pružné žehlicí plochy, díky nimž se tlak rovnoměrně rozloží na celé ploše a žehlička bude po vlasech lehce klouzat. Důležitý je také zámek, díky kterému můžete zamknout žehlicí plochy k sobě v době nahřívání.

Manipulaci s žehličkou je potřeba si nacvičit

Důležité parametry

Příkon

Ovlivňuje rychlost nahřátí. Čím vyšší příkon žehlička má, tím rychleji se nahřeje na požadovanou teplotu. Příkon se pohybuje v rozmezí 30 až 90 wattů. Vedle příkonu sledujte také rychlost nahřátí. Ty nejrychlejší modely se stihnou nahřát za méně než 25 sekund.

Velikost žehlicích ploch 

U velikosti žehlicích ploch je směrodatná především šířka. Úzké destičky se zaoblenými okraji jsou ideální pro tvorbu vln, a naopak široké plochy poslouží k rychlejšímu a efektivnějšímu narovnání vlasů.

Délka přívodního kabelu

Krátký přívodní kabel by vás mohl při používání žehličky omezovat. Vhodnou délku můžete odhadnout podle vzdálenosti zásuvky a zrcadla, před nímž si vlasy nejčastěji upravujete.

Regulace teploty

Žehličky s nastavitelnou teplotou udávají rozmezí minimální a maximální teploty, při které je schopná pracovat. Drtivá většina se vejde mezi 80 až 240 °C. Některé modely nabízí široký rozsah teplot, jiné jen omezenější volbu, a proto si už před výběrem ujasněte, jaké teploty jsou pro úpravu vašich vlasů ideální. Některé klasické a cestovní žehličky na vlasy však nenabízejí funkci regulace teploty.

Rychlost zahřátí

Rychlost zahřátí udává dobu, za jakou se žehlicí destičky nažhaví na požadovanou teplotu. Ty nejrychlejší modely se stihnou nahřát za méně než 20 sekund, ale těm nejpomalejším to může trvat více než 50 sekund.

Žehlička na vlasy se spirálovými destičkami udělá pevné lokny

Funkce a vlastnosti žehliček na vlasy

  • Regulace teploty – u většiny žehliček si můžete teplotu regulovat po desítkách stupňů pomocí tlačítek. Teploty se nejčastěji pohybují v rozmezí 80 až 240 °C. Rozptyl teplot se u jednotlivých modelů liší. 

  • Automatické vypnutí – užitečná bezpečnostní funkce, která se hodí vždy, když zapomenete žehličku vypnout. Doba, po níž se žehlička vypne, se u různých modelů liší, ale většinou se jedná o desítky minut. 

  • Ionizace – žehličky s touto funkcí produkují záporné ionty neboli anionty, které neutralizují nežádoucí kationty ve vlasech a zároveň je hydratují. Vlasy se díky tomu tolik nelámou, jsou lesklejší a neelektrizují. Tuto funkci nabízí žehličky s turmalínovými destičkami.

  • Integrovaný stojánek k odložení – stojánek podrží nažhavené plošky žehličky v bezpečné vzdálenosti od podložky. Žehličku tak můžete klidně odložit na stůl či jiný pevný kus nábytku beze strachu, že ho poškodíte.

  • Rukavice proti popálení – pokud se žehlením začínáte nebo si chcete vlasy navlnit, přijdou vám vhod rukavice odolné proti vysokým teplotám, které ochrání vaše ruce před popálením při složitější manipulaci se žehličkou.

  • Napuštění destiček sérem či olejem – žehlicí destičky mohou být napuštěny séry, bezoplachovými kondicionéry nebo pečujícími oleji, které se aktivují teplem a během žehlení se postupně uvolňují do vlasů, a podporují tak jejich uhlazení a lesk.

  • Displej – displej a tlačítka slouží k ovládání teploty žehličky. Některé modely na nich zobrazují také zbývající čas do požadovaného nahřátí a možnost uzamčení tlačítek a nastavené teploty.

  • Otočný kabel – usnadňuje manipulaci se žehličkou a je vhodný zejména u modelů, které slouží nejen k narovnávání vlasů, ale i k natáčení, kdy se musí s žehličkou otáčet.

Materiál destiček

Materiál destiček významnou měrou ovlivňuje celkovou kvalitu a použitelnost žehličky. 

  • Keramické destičky jsou hladké, dobře po vlasech kloužou a během žehlení je mechanicky nepoškozují. Rychle a rovnoměrně se zahřívají, takže se dobře hodí pro žehlení jemných vlasů, kterým svědčí nižší teploty.

  • Destičky z turmalínu produkují záporné ionty, jež udržují ve vlasech vlhkost, zvýrazňují lesk a působí antistaticky. Vlasy tak ani po vyžehlení neelektrizují. Turmalínové žehličky narovnají vlasy i při nízkých teplotách, a proto jsou ideální zejména pro jemné a oslabené vlasy.

  • Různé materiály mají své výhody, ale i nevýhody, a proto se pro dosažení nejlepších výsledků často kombinují. Pro jemné vlasy je vhodnou volbou kombinace destiček z turmalínu a keramiky, které efektivně pracují i za nižších teplot. Spojení keramiky a titanu zase nabízí použití ve velkém rozsahu teplot. Titan se specializuje na vysoké teploty a keramika zase dokáže dobře pracovat při nižších stupních.

  • Destičky z kovu se nahřívají nerovnoměrně, často se přehřívají, a mohly by vlasy poškodit. Obezřetní buďte také u variant, kde jsou kovové destičky potaženy vrstvou keramiky. Ochranná vrstva se snadno poškodí a vlasy pak přijdou do přímého styku s rozžhaveným kovem, který je může spálit.

  • Titanové žehličky jsou lehké, velmi odolné vůči poškození a vysokým teplotám, díky čemuž mají nejdelší životnost a ocení je i profesionálové. Hodí se na úpravu hrubých a nepoddajných vlasů, které potřebují vyšší teploty.

Rozdíl mezi vyžehlenými a nevyžehlenými vlasy je zřejmý na první pohled

Příslušenství

Hřebeny a kartáče na vlasy

Kondicionéry a balzámy vlasů

Vlasová regenerace

Stylingové přípravky

Fény

Horkovzdušné kartáče

Kulmy

Nejčastější otázky

Jaká jsou základní pravidla bezpečného žehlení vlasů?

Než se pustíte do úpravy vlasů, seznamte se blíže se základními pravidly bezpečného žehlení, díky nimž dosáhnete těch nejlepších výsledků bez zbytečného poškození vlasů. 

Vlasy musíte na žehlení nejprve připravit. Měly by být suché, dobře rozčesané, bez nánosu laku a jiných stylingových přípravků. Nejprve je nezbytné na vlasy aplikovat ochranný přípravek, který omezí poškození a nadměrné vysušování vlasů. Pak si správně nastavte teplotu žehlicích ploch. 

Jakou zvolit teplotu?
  • Oslabené a lámavé vlasy žehlete na nižší teploty v rozmezí 100 až 140 °C
  • Jemné vlasy upravujte při 140 až 160 °C 
  • U normálních vlasů si můžete dovolit 160 až 180 °C
  • Zdravé hrubé a kudrnaté vlasy snesou 180 až 240 °C 
Kdy mohu použít vyšší teplotu při žehlení?

Vyšší teploty jsou obecně vhodné pro hrubé a nepoddajné či kudrnaté vlasy, ale ani u nich to nepřehánějte. Když si pořídíte novou žehličku, je dobré si účinnost jednotlivých teplot vyzkoušet na vlastních vlasech. Začněte s nejnižší nastavitelnou teplotou a postupně zvyšujte. Možná zjistíte, že vám k dokonalé úpravě vlasů stačí nižší teplota, než se pro váš typ vlasů doporučuje.